عمل مفصل زانو

چهار اشتباه بعد از عمل مفصل زانو

جراحی تعویض مفصل زانو یک جراحی مهم است.برخی اشتباهات در دوران بعد از جراحی باعث طولانی شدن زمان بهبود شما خواهد شد در این مطلب به تعدادی از این اشتباهات بعد از عمل مفصل زانو اشاره میکنیم .رعایت نکات زیر باعث میشود که دوران بهبودی شما راحت تر طی شود

عدم مراجعه به فیزیوتراپی :

توانبخشی بعد از جراحی تعویض مفصل زانو یکی از عواملیست که موفقیت جراحی را تضمین میکند.هدف اصلی پروتکل های توانبخشی بعد از جراحی ،رسیدن به حداکثر عملکرد ممکن با تمرکز بر کاهش درد،افزایش دامنه حرکت و تقویت عضلات اطراف زانو است.فیزیوتراپی نقش اساسی در بهبود شما بعد از جراحی دارد پس یک اشتباه بزرگ عدم مراجعه به فیزیوتراپی و یا عدم انجام تمرین های مشخص شده است.

بیحرکت بودن زانو:

این یکی از اشتباهات رایج بعد از عمل مفصل زانو است . شما باید هر روز روی خم و باز کردن زانوی خود کار کنید،پوزیشن خود را هر ١۵-٣٠ دقیقه تغییر دهید. توجه داشته باشید که نباید به زانو ی خود فشار بیش از حد بیاورید اما اکتفا کردن به ورزش های بسیار اسان و مراقبت و حفاظت بیش از حد از زانو نیز بهبودی شما را به تاخیر میاندازد پس حتما به توصیه های تراپیست خود توجه کنید و ورزش های خود را به خوبی انجام دهید! بعد از ورزش و در کل برای کاهش تورم درصورت امکان پای خود را بالاتر از سطح قلب قرار دهید و برای بیست تا سی دقیقه از یخ استفاده کنید به خاطر داشته باشید که یخ را مستقیما روی پوست نگذارید حتما اطراف ان حوله و گاز استریل قرار دهید.چهار اشتباه بعد از عمل مفصل زانو| عوارض تعویض مفصل زانو|مراقبت ها بعد از عمل مفصل زانو

بی توجهی به کسب دامنه ی کامل :

یکی از اشتباهات بزرگ بعد از عمل مفصل زانو است تا زمانیکه دامنه ی حرکت زانو شما از حالت کاملا صاف تا توانایی خم کردن تا حدود ١٢۵ درجه برسد تمرکز بر آن باید جزئی از برنامه روزانه شما باشد که البته این ممکن است مدتی طول بکشد.

بهتر است مدام زیر زانوی خود بالش قرار ندهید! زیرا باعث کوتاهی عضلات پشت ران و کاهش دامنه ی باز کردن زانو خواهد شد بلکه بهتر است بالش و یا رول ملحفه را زیر مچ پا قرار دهید تا باز کردن زانو را تسهیل کند.

چهار اشتباه بعد از عمل مفصل زانو| عوارض تعویض مفصل زانو|مراقبت ها بعد از عمل مفصل زانو

شروع به حرکت بدون وسایل کمکی:

یکی دیگر از اشتباهات رایج بعد از عمل مفصل زانو این است که بیمار خیلی زود شروع به حرکت بدون وسایل کمکی اطراف خانه میکند زیرا ممکن است احساس کند «استفاده از عصا و واکر باعث میشود پیر به نظر برسم!». اما این اشتباه باعث به تاخیر افتادن بهبودی و ایجاد درد مزمن میشود زیرا وزن بیشتری روی زانو ی شما اعمال میکند. در صورتیکه زانوی شما هنوز آماده نیست و باعث افزایش التهاب خواهد شد. زیرا لازم است برای مدتی به روی زانو وزن کامل نیاندازید تا بهبودی حاصل شود و در این زمان بهتر است ابتدا از واکر استفاده کنید و سپس وقتی اماده بودید میتوانید با مشورت تراپیست خود واکر را کنار گذاشته و از عصا استفاده کنید.

چهار اشتباه بعد از عمل مفصل زانو| عوارض تعویض مفصل زانو|مراقبت ها بعد از عمل مفصل زانو

همچنین در ارتباط با بالا و پایین رفتن از پله بهتر است در صورت امکان از اسانسور استفاده کنید. ولی برای استفاده از پله ها فراموش نکنید«بالا رفتن با پای سالم،پایین امدن با پای جراحی شده» پس برای بالارفتن ابتدا پای جراحی نشده را بالاببرید و برای پایین امدن ابتدا پای جراحی شده و عصا یا واکر را پایین بیاورید.اینکار وقتی قدرت عضلات شما و دامنه ی حرکتی شما بهتر شود،راحت تر خواهد شد.

برای شروع رانندگی نیز عجله نکنید و سه الی چهار هفته برای شروع رانندگی صبر کنید اگرچه اگر اتومبیل شما اتوماتیک و جراحی شما در سمت چپ باشد،میتوانید هر زمان احساس راحتی کردید شروع به رانندگی کنید زیرا پای جراحی شده تحت فشار قرارنمیگیرد.