فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل زانو

ساده ترین روش فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل زانو در منزل

در این مقاله میخواهیم ساده ترین روش فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل زانو در منزل را بررسی کنیم:

تعویض مفصل زانو یک پروسه جراحی است که در طی آن سطوح اسیب دیده ی مفصل با مفصل مصنوعی تعویض میشود.

افرادی که تحت این جراحی قرار میگیرند معمولا از درد ناشی التهاب مفصل مزمن رنج میبرند و غضروف مفصلی ان ها از بین رفته است . درد ناشی از این شرایط با فعالیت های روزانه آن ها یعنی راه رفتن،ورزش،سرگرمی ها و کار تداخل دارد. درد این افراد معمولا به وسیله درمان های غیرتهاجمی همانند فیزیوتراپی، کاهش پیدا نکرده است. جراحی کمک میکند تا درد رفع شود،استقلال فرد بازیابی شود و توانایی کار و فعالیت های روزانه به فرد بازگردانده شود.

دو مرحله توانبخشی و فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل زانو

مرحله اول :

توانبخشی قبل از جراحی زانو برای آموزش و اماده سازی بیمار و آشنایی بیمار با پروسه جراحی و نتایج مورد نظر،آشنایی با ورزش های فاز حاد بعد از جراحی (تا بیمار بعد از جراحی آن ها را بهتر انجام دهد) و بررسی شرایط محل زندگی بیمار و توصیه های لازم برای بعد از جراحی؛

همچنین تقویت و کشش عضلات تا حدی که بیمارقدرت قابل قبول برای جراحی را داشته باشد.

مرحله دوم :

توانبخشی و فیزیوتراپی بعد از جراحی تعویض مفصل زانو یکی از عواملیست که موفقیت جراحی را تضمین میکند.هدف اصلی پروتکل های توانبخشی بعد از جراحی ،رسیدن به حداکثر عملکرد ممکن با تمرکز بر کاهش درد،افزایش دامنه حرکت و تقویت عضلات اطراف زانو است.

یک فیزیوتراپیست چه نقشی در بهبود وضعیت شما دارد؟

فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل زانو نقش خیلی مهمی در بهبود شما دارد. در فاز اولیه برای کاهش ورم از یخ و سرمادرمانی و کامپرشن و بالا بردن اندام استفاده میشود. توجه داشته باشید که یخ مستقیما روی پوست قرار نگیرد و حتما حوله و گاز استریل اطراف آن پیچیده شده باشد.

شما یک فیزیوتراپیست را بعد از جراحی و در طول مدت بستری در بیمارستان خواهید دید که ورزش های مناسب فاز اولیه بعد از جراحی برای ایجاد گردش خود در اندام تحتانی و جلوگیری از ایجاد لخته خون و فعالیت های لازم برای تسریع بهبودی را به شما اموزش میدهد.طول مدت بستری شما بعد از جراحی معمولا یک تا دو روز است و اگر مشکل خاصی نباشد مرخص خواهید شد.

دوران نقاهت پس از عمل جراحی تعویض مفصل زانو چقدر است؟

خیلی زود بعد از جراحی شما شروع به راه رفتن در مسافت های کوتاه در اتاق بیمارستان خواهید کرد.این فعالیت زودهنگام به بهبودی و بازگشت قدرت و حرکت زانو شما کمک خواهد کرد.ابتدا راه رفتم را با واکر و یا دو عصا شروع خواهید کرد.فیزیوتراپیست شما نحوه صحیح راه رفتن و مقدار مناسب وزن اندازی را به شما آموزش خواهد داد.معمولا از دو الی سه هفته بعد از جراحی وقتی بتوانید به مدت حداقل ده دقیقه بایستید و راه بروید و زانو ی شما انقدر تقویت شده باشد که روی واکر و یا عصاهای خود وزن نیاندازید،میتوانید از یک عصا (که در سمت سمت مقابل پای جراحی شده نگه داشتید) استفاده کنید.

بعد از آن می توانید از یک تراپیست  بخواهید شما را در منزل ویزیت کند و اقدامات لازم فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل زانو و ورزش های مناسب را برای شما تحویز کند. ورزش های شما مرحله به مرحله پیشرفت خواهد کرد و دامنه حرکتی شما کم کم بیشتر خواهد شد. شما همچنین میتوانید بسته به شرایط خود کمی بعد به یک کلینیک سرپایی برای ادامه ی فیزیوتراپی مراجعه کنید.فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل زانو گروه فیزیوتراپی توان

فیزیوتراپیست باید به چه نکاتی توجه کند؟

فیزیوتراپیست شما باید توجه ویژه ای به دامنه حرکتی شما داشته باشد خصوصا توانایی شما در صاف کردن زانو که جزئی حیاتی در راه رفتن شماست. به طور معمول در زمان ترخیص از بیمارستان قادر به حداقل ٧٠-٩٠ درجه خم کردن زانو هستید و تا هفته ی ١٣ ام قادر به انجام حرکات زانو از اکستنشن کامل (صاف کردن زانو) تا خم کردن حدود١١۵-١٢٠ درجه خواهید بود پ تقریبا دردی هنگام حرکت ندارید.