جراحی تعویض مفصل زانو

باید‌های جراحی تعویض مفصل زانو

اگر این نکات را نمی‌دانید جراحی تعویض مفصل زانو را انجام ندهید!

بیش از ۶٠٠ هزار نفر سالانه تحت جراحی تعویض مفصل زانو قرار می‌گیرند. این افراد معمولا به درد ناشی از التهاب مزمن مفصل می‌شوند. این درد با فعالیت‌های روزانه آن‌ها یعنی راه رفتن، ورزش و کار تداخل دارد. جراحی کمک می‌کند تا درد رفع شود، استقلال شخص باز‌گردد و توانایی کار و فعالیت های روزانه‌ی فرد بازیابی شود.

چند نکته‌ی ضروری که دانستن آن‌ها قبل از جراحی تعویض مفصل زانو لازم است:

 • تشخیص لزوم جراحی تعویض مفصل زانو با توجه به داده‌های رادیوگرافی، تاریخچه‌ی بیماری و شرایط شما گرفته خواهد شد و معمولا بعد از عدم پاسخ دهی به درمان‌های غیرتهاجمی‌تر مانند فیزیوتراپی زانو توصیه می‌شود.
 • قبل از جراحی بهتر است اگر اضافه وزن دارید، وزن خود را کم کنید تا فشار کمتری به مفصل جدیدتان وارد شود و روند بهبود شما تسریع پیدا کند.
 • معمولا قبل از جراحی یک دوره‌ی فیزیوتراپی آمادگی برای جراحی برای تقویت و کشش عضلات توصیه می‌شود تا بعد از جراحی دچار مشکل نشوید.
 • بهتر است قبل از جراحی کمی منزل خود را آماده کنید. وجود توالت فرنگی با محل نشیمن‌گاه بلند‌تر لازم است. همچنین می‌توانید دسته های کمکی برای نشستن و ایستادن نصب کنید. وسایلی که احتمال زمین خوردن شما را افزایش می‌دهند، به طور موقت جمع کنید.
 • ریسک‌های عمده بعد از جراحی تعویض مفصل زانو شامل ایجاد عفونت و لخته خون است. که برای پیشگیری از این مسائل دارو‌های آنتی بیوتیک و ضد انعقاد برای شما تجویز خواهد شد.

این علائم بعد از جراحی طبیعی هستند:

 1. صدای کلیک با حرکت زانو (این صدا ناشی از نزدیک شدن سطوح مفصل مصنوعی و طبیعی است)
 2. بی حسی پوست در سمت خارج زانو
 3. ورم کردن اطراف زانو و ساق
 4. گرما اطراف زانو
 5. گزگز و مورمور اطراف محل جراحی
 6. خط جراحی قرمز یا تیره
 7. صرف والفارین ممکن است کبودی ها را افزایش دهد.
 8. برآمدگی زیر پوست در طول زخم جراحی تعویض مفصل زانو

با دیدن این علائم باید به پزشک خود مراجعه کنید:

 1. افزایش قرمزی مخصوصا اگر از زخم منتشر می‌شودنگرانی‌های عمل تعویض مفصل زانو!
 2. افزایش درد و ورم
 3. تب (بالای ۴٠ درجه)
 4. ترشح مداوم از زخم
 5. درد یا ورم در ساق پا مخصوصا اگر با حرکت مچ پا ایجاد می‌شود
 6. ورم مچ پا که در طول شب کم نمی‌شود
 7. خونریزی از لثه و یا خون در ادرار و مدفوع

 

بهترین فعالیت بعد از جراحی تعویض مفصل زانو:

بعد از جراحی از فعالیت‌های شدید مثل دویدن، اسکی حرفه ای و … خودداری کنید. اما شرکت در فعالیت‌های سبک همانند راه رفتن، باغبانی، گلف و… مشکلی ندارد. شنا و استفاده از دوچرخه ثابت از بهترین فعالیت ها برای تقویت عضلات و دامنه حرکتی شما هستند. معمولا بهتر است تا شش هفته از شنا و رفتن در وان آب داغ خودداری کنید. در نظر برخی جراحان در صورت نبود ترشح از مفصل این زمان دو هفته خواهد بود. پس قبل از شروع ورزش و فعالیت مورد نظر از پزشک خود مشورت بگیرید.

 

طول اندام پایینی معمولا بعد از جراحی تعویض مفصل زانو تغییری نمی‌‌کند. البته در موارد نادر ممکن است متوجه تغییر طول در اندام پایینی خود بشوید. احتمال این مورد در صورتی که یک تغییر شکل شدید قبل از جراحی وجود داشته باشد، بیشتر است. در ابتدا ممکن است ناخوشایند و عجیب به نظر برسد ولی به آن عادت خواهید کرد. در مواقعی کفش‌های اصلاحی برای شما تجویز خواهد شد.