عمل تعویض مفصل زانو

شش نکته از عمل تعویض مفصل زانو که نمیدانید!

عمل تعویض مفصل زانو و‌ دندانپزشکی؟

قبل از جراحی باید از دندانپزشک خود گواهی سلامت دندان دریافت کنید. به این‌ منظور که اطمینان پیدا کنید هیچ عفونتی در دهان شما وجود ندارد زیرا عفونت در هر نقطه از بدن ممکن است به مفصل جدید منتقل شده و عمل تعویض مفصل زانو و‌ زندگی شما را در خطر جدی قرار دهد.

همچنین بعد از جراحی بهتر است تا مدتی از درمان دندانپزشکی (مگر در صورت ضرورت) خودداری کنید یا تمهیدات مناسب (مصرف پیشگیرانه آنتی بیوتیک) را انجام دهید و حتما با پزشک خود مشورت کنید.

بازگشت به زندگی روزانه: کار، سفر، رابطه جنسی؟

بازگشت شما به محل کار به عواملی همچون نوع کار شما و پیشرفت بهبودی شما وابسته است. در صورتی که کار شما تحرک زیادی ندارد، برای مثال کارمند هستید، دو تا سه هفته بعد از جراحی می‌توانید به کار خود برگردید. اما افرادی که شغل هایی شامل فعالیت‌های شدید‌تر دارند، قبل از بازگشت به کار باید دوره‌ی توانبخشی دو تا سه ماهه را کامل کنند.

فیزیوتراپیست شما می‌تواند در ارتباط با حفاظت از مفصل و مدیریت انرژی در محل کار به شما مشاوره و پیشنهاداتی ارائه کند. در نتیجه فیزیوتراپی زانو بعد از عمل تعویض مفصل امری ضروری است.

شما می‌توانید هر زمان که احساس راحتی کردید سفر کنید. ولی بهتر است در مسافرت‌های طولانی هر یک ساعت برای کشش و‌ کمی راه رفتن بلند شوید تا از تشکیل لخته جلوگیری شود. در فرودگاه با توجه به نوع مفصل و‌ حساسیت دستگاه‌ها ممکن است مفصل مصنوعی شما شناسایی شود. شاید بهتر باشد قبل از سفر و رفتن به فرودگاه از پزشک خود گواهی و‌ مدارک لازم را تحویل بگیرید تا در فرودگاه مشکلی ایجاد نشود.

در ارتباط با رابطه جنسی محدودیت خاصی وجود ندارد. دقت کنید وضعیتی را انتخاب کنید که کمترین فشار را به مفصل شما وارد کند.

مفصل مصنوعی ١۵-٢٠ سال دوام دارد.

درست است که مفصل مصنوعی یک ابزار مکانیکی است و مدتی بعد دچار ساییدگی خواهد شد، اما این مدت در یک مفصل مصنوعی عادی حداقل ۱۰-۱۵ سال است و حتی ممکن است طولانی تر بشود. با حفظ وزن مناسب و خودداری از ورزش‌های با شدت زیاد به بیشتر شدن این مدت کمک می کنید. البته گاهی ممکن است تخریب زودتر صورت بگیرد و عمل جراحی دیگری ضرورت پیدا کند.

ممکن است بعد از عمل تعویض مفصل زانو احساس افسردگی کنید.

این وضعیت ممکن است به علت عوامل مختلفی مانند کاهش حرکات، ناراحتی، افزایش وابستگی به دیگران و عوارض جانبی دارو ها باشد. با بازگشتن به فعالیت‌های عادی این حس کم کم برطرف خواهد شد. در صورتی که ادامه پیدا کرد حتما با پزشک خود مشورت کنید و از مشاور کمک بگیرید.

در چه مواردی بعد از جراحی الکل مصرف نکنیم؟

  • اگر داروی ضد انعقاد همانند والفارین مصرف می‌کنید. مصرف والفارین ممکن است به توصیه پزشک یک شب قبل از عمل تعویض مفصل زانو شروع شود و چهار تا شش هفته ادامه پیدا کند. همچنین ممکن است دارو را به آسپرین تغییر دهند که در اینصورت معمولا دوازده هفته باید دارو را مصرف کنید.

هشدار! بدون مشورت پزشک خود داروهای خود را قطع نکنید!

  • اگر مسکن (مخدر) مصرف میکنید. داروهای ضد درد ممکن است برای هشت تا دوازده هفته استفاده شوند. که معمولا در چهار تا شش هفته‌ی اول مسکن های قوی‌تر (مخدر) تجویز می‌شود.

یبوست یکی از عوارض عمل تعویض مفصل زانو است.

این عارضه با مصرف مسکن (مخدر ) افزایش می یابد. با مشورت پرشک خود داروی مناسب برای پیشگیری دریافت کنید.